Nejlepší kamarád člověka? papoušek

POVAHA ALEXANDRA MALÉHO

 

V této rubrice rozeberu chování alexů podle vlastní zkušenosti a né nadiktované fráze z internetu...

 
Alexand malý je střední druh papouška pocházející z Asie. Samečkům se kolem druhého roku věku začíná tvořit typické černé zbarvení od zobáku  dozadu, kde posupně slábne a mění se na růžovou. Samičky zůstávají celý život bez tohoto kroužku. Samci mají zpravidla delší ocas než samičky. 
 
Povaha Alexandrů je od přírody hodně zvědavá ale zároveň nedůvěřivá k cizímu prostředí a k cizím tvorům. Pokud je Alex dokrmovaný člověkem, zvykne si na něj velice brzo a vybuduje si k němu bezmeznou důvěru, kterou musíte neustále udržovat. Není sice náročný na chov a zvládne jej mít doma i úplný začátečník, ale existuje pár pravidel, která je třeba dodžet, aby Alex byl šťastný - Potřebuje každodenní kontakt s člověkem, potřebuje si hrát mimo klec a miluje učení a pozornost. Pokud se mu nedostává, vyžaduje ji křikem. S obrovskou oblibou pozoruje co děláte a má potřebu to dělat taky, samozřejmě v úvozovkách. Dám příklad. Najednou uvidí, že do ruky berete propisku a začínáte cosi čmárat na ten krásný bílý papír. Okamžitě chce mít propisku ve své moci a když mu ji dáte, nebo ji prostě uloví, co myslíte že s ní udělá? Buďto třísky, nebo ji vezme a hodí na opačnou stranu stolu. To je opravdu vtipné.. Tak je to se vším. Alexandr je hodně energický papoušek a tu energii, kterou načerpává celou noc potřebuje někde vybít. 
 
Samozřejmě pokud ho necháte aby zlobil (klování, křik) a nebudete s tím nic dělat, protože si řeknete "aa však je ještě maličký", bude později díky jeho povaze velmi obtížné jej například to klování odnaučit. Proto když si ho přinesete domů a zjistíte, že má tendence ke klování, nenechte ho. Udělá to jednou a zjistí že z toho nic není, udělá to zas a zas a pak už jsme na něj doslova krátcí :). 
 
Je to z toho důvodu, že mladičký Alex ještě nic neumí, všechno je pro něj poprvé a tak zkouší. Samozřejmě zkouší si jak funguje zobák, jak fungují křídla a HLAVNĚ zkouší, jak fungují jeho hlasivky. Zařazuje se do vaší společnosti a hledá si místo. Vaši rodinu bere jako velké neopeřené členy JEHO společenství a samozřejmě že pokud je to sameček bude se snažit prosadit aby on byl ten vůdce smečky. Proto hned od začátku musíte ukázat, kdo je tady doma pánem. Nemusíte se bát. On to přijme a podřídí se tak jak to ve zvířecí říši bývá. Je třeba ale být od samého počátku důslední. Když si hrajeme tak dobře, vše je povoleno kromě klování. Když spím, nechci aby křičel - vstanu a přikryju ho. 
 
Alexandr je společenský, takže je vhodný do domácnosti, kde je pořád někdo doma. Pokud to není možné, tak minimálně každé odpoledne až do večera. není to nic těžkého. Alex s vámi vydrží rád. Bude spokojený i ve chvíli kdy vám bude sedět na rameni a spokojeně tokat a přebírat vám vlasy. Nebo když budete sedět u PC a budete mu zvedat kuličku kterou bude házet na zem. Stačí opravdu málo, jen aby nebyl sám. V opačném případě by dlouhodobý nedostatek pozornosti mohl způsobit Alexovi psychické i tělesné obtíže od trhání peří po nemoci.
 
Kladnou vlastností tohoto papouška je, že nerozeznává tak jako velcí papoušci pohlaví majitelů a nepřilnává k opačnému pohlaví. Můžete si koupit samečka a on bude manžela či syna milovat stejně jako vás.  Užijete si s ním určitě spoustu legrace a stanou se z vás nejlepší kamarádi. :-)

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode