Nejlepší kamarád člověka? papoušek

CO DĚLAT KDYŽ...

 

.....Se nám papoušek rozstoná? Jít k veterináři, nebo to zvládnu doma sám? Co potřebuji vědět abych mohl papouškovi dát tu nejlepší péči?

 

UPOZORNĚNÍ !!!

V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEDÁVEJTE PAPOUŠKOVI ŽÁDNÉ LÉKY URČENÉ PRO LIDI, NESPRÁVNÁ DÁVKA BY MOHLA ZPŮSOBIT SMRT, NEBO VELKÉ POŠKOZENÍ JEHO ORGÁNŮ A VELKÉ BOLESTI!!!

TEXT NÍŽE má pouze informativní charakter, v žádném případě to není návod, pouze shrnutí nejběžnějších úrazů a možných komplikací. 

 

 1. ...Zjistím, že papoušek ztrácí nepřiměřeně moc peří?
 2. ...papoušek začne kulhat?
 3. ...uvidím u svého papouška výtok z očí nebo z nosu?
 4. ...mu tečekrev z drápku?
 5. ...má papoušek přerostlý zobák?
 6. ...papoušek odmítá potravu?
 7. ...má papoušek řídkou stolici?
 8. ...papoušek začne kývat hlavou jako by do sebe soukal potravu? (jako kdyžmu něco vázne v krku)
 9. ...papoušek sedí na bidle a nemá o nic zájem?
 10. ...má papoušek povislé křídlo, křídla má roztažené od těla, nebo má povislá obě křídla?
 11. ...uvidím holá místa na jeho těle?
 12. ...zjistím, že si trhá peří?
 13. ...papoušek lítá po místnosti a odmítá se nechat chytit?

 

 1. Je to způsobeno s největší pravděpodobností tím, že papoušek přepeřuje. Děje se tak většinou na jaře a na podzim. Postupně "vymění" všechno peří včetně ocasních per a letek. Když roste nové peří, vypadá to, jakoby papoušek měl v těle zapíchané větvičky.
 2. Pokud papouška pouštíte a dávátem u volnost. může se stát, že při přistávání nebo odletu se drápkem zachytí a nožka ho chvíli bude bolet. Pokud s ní však volně hýbá a nesnaží se na ni vůbec nedošlápnout, je to v pořádku. V Opačném případě navštivte veterináře. u samečků je kulhání součást tance k námluvám. Kulhat může například když na zem položíte lesklý předmět. Může se před ním naparovat a tancovat a součást je i takové zvláštní kulhání.
 3. Nedali jste papouškovi do klece něco nového? Pokud ano, je možné, že je papoušek citlivější a předmět (větev, hračka, nějaký druh ovoce, zelenina) z klece vytáhneme. Pokud výtok přetrvává, je třeba s papouškem urychleně navštívit veterináře. Mohlo by se jednat o závažnější onemocnění.
 4. Pokud mu teče krev z drápku, a je viditelné, že je zlomený, ošetříme ho tak, že krev umyjeme čistým vlhkým hadříkem a nožku ponoříme do hladké mouky, ta zabrání dalšímu krvácení. Nohu sledujeme a v případě, že začne napuchat, papoušek na ni nebude chtít v dalších dnech stoupnout, začne hnisat, okamžitě navštivte veterináře, mohlo by se jednat o zanícení a papoušek by musel dostat antibiotika, při otravě krve by to mohlo skončit i jeho smrtí!!!
 5. Přerostlý zobák má velká většina papoušků. Je třeba se o něj pak postarat, protože papoušek potom špatně přijímá potravu a má hodně ztížený život. Zobák používá prakticky k jakémukoli přesunu, šplhání a pod. Pokud máte papouška ochočeného, vemte si jej do klína, a špičku zobáku mu opatrně po malinkých kousíčkách oštípejte kleštičkami na nehty. Potom opilujte, aby papoušek nikde nezadrhával. Opakujte přibližne co 14 dní až 1 měsíc. Pokud byste štípli moc a zobák začal krváce, můžete použít stejně tak jako na drápek hladkou mouku, která zastaví krvácení. Pokud si netroufáte, raději navštivte veterináře a nechejte si od něj poradit.     přerostlý zobák
 6. Na první pohled určitě poznáte, když se papoušek chová jinak než obvykle. Nechce pamlsek, sedí načechraný na jendom místě s oběma nohama na bidle a má přivřené oči? nedali jste mu nový druh ovoce? Nedali jste mu velký kus melounu? Po melounu který má velký obsah vody by mohlo být papouškovi těžko. Nemohl při volnosti oklovat nějakou rostlinu? Pokud ano, a víte, že rostlina by mohla být jedovatá, běžte k veterináři. Pokud ne, může to být projev závažnější nemoci, kterou byste doma nemuseli zvládnout. Pokud se papouškův stav zhoršuje, slyšíte sípání, nebo je to viditelné, okamžitě navštivte veterináře, v pozdějších hodinách pak nejbližší zvířecí pohotovost
 7. Může se to stát a stává se to běžně. Papoušci od přírody milují ovoce a myslím si, že nikdy nemají ničeho dost. Větší porce ovoce nebo jiného žrádla či pamlsků může způsobit řídkou stolici. Správná konzistence stolice je dvoubarevná. Tmavá a světlá. Tmavá část by měla být hustá, je to trus, světlá - bílá, je řídká a je to moč.  Samozřejmě jako u všech tvorů tmavá složka může mít různé barvy podle toho, co papoušek měl k jídlu. Ale pozor. Pokud se v trusu objeví příměs čevené, není to dobré znamení, s největší pravděpodobností jde o krev, která tam nemá co dělat. Pokud papoušek krvácí z kloaky, OKAMŽITĚ navštivte veterináře.... A průjem? Většinou při průjmu má papoušek špinavé i peří v okolí kloaky. Trus - jak tmavá tak světlá složka jsou vodnaté, nebo řídké, nebo pokud tmavá část je sotva viditelná nebo chybí úplně. Vemte papouška k veterináři a pozor - vemte i vzorek čerstvého trusu. 

 8. To může dělat, když sežral něco suchého a "dře" mu to v krku. například suchý piškot, žloutek z vajíčka.. je lepší mu piškot před podáním namočit do vody, lépe se mu potom polyká. Dejte mu vodu, určitě se rád napije. Pokud to přetrvává, je zle. Mohlo mu něco uvíznout v krku. Pokud vidíte nějakou část, pokuste se mu to vytáhnout. Jinak co nejrychleji navštivte NEJBLIŽŠÍHO veterináře. Jde o život.

 9. Pokud sedí a nemá zájem o hračky, o vás, je nejspíš moc unavený a chce mít svůj klid. Pokud nemá žádný výtok, při dýchání se mu ocasní pera nekývají tam a zpět, nesípe, nechejte jej odpočívat. zanedlouho nabyde energii. Pokud tak sedí delší dobu (několik hodin) vyzkoušejte ho vzít na prst, pokud je apatický, nepíská, neleká se, má pořád zavřené oči, navštivte veterináře.

 10. Byl puštěný volně po bytě? Pokud ano, je možné, že se někde zachytil. Pokud ho křídlo viditelně bolí, má nepřirozený tvar nebo se objevila krev, nechce si na něj nechat sáhnout a roztáhnout, může se jednat i o zlomeninu. Pokud má povislé obě křídla, může tak odpočívat. Pokud má křídla odtažená od těla, s největší pravděpodobností je mu horko. Zkuste ho pokropit vodou, nebo vyvětrat v pokoji.

 11. Může se jednat o parazita. Nechejte papouška odčervit.

 12. Nejspíše se mu dostává málo pozornosti a on si peří trhá z nudy. Je to gesto smutku. Ovšem to může znamenat i to, že má parazita a je třeba jej nechat odčervit.

 13.  

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode