Nejlepší kamarád člověka? papoušek

Ochočování Alexandra

Každý kdo chce papouška, ho kupuje určitě proto, aby měl nejlepšího společníka, který ho bude mít rád, bude ochočený a chce spolu s papouškem prožít spoustu zábbavných let.. Ale jak toho docílit? To se dozvíte v následujícím článku :-)

 

1. Nejvhodnější koupě Alexandra

        Existuje párzákladních pravidel pro to, abyste si domů přivedli opravdu dobře ochočitelného papouška.

 • Mezi první patří určitě koupě MLADÉHO papouška od chovatele, který jej ručně dokrmoval. Jak zjistit že je mladý? nejlepší je ověřit si to přímo u chovatele, jezdit tam během doby, kterou ho chovatel dokrmuje a nebo si nechat alespoň zasílat průběžně fotky či video. Pokud je dobrá komunikace s chovatelem (nevymlouvá se,je vstřícný), je velká pravděpodobnost, že všechno bude v pořádku, vy si později odnesete domů Alexandra a můžete začít s ochočováním, které by mělo jít docela snadno, protože papoušek už je zvylý na lidskou přítomnost. Nic ale neuspěchejte, chce to mnoho trpělivosti. Stačí jedna chyba a všechno může začít odznova.

 • Pokud si chcete Alexandra koupit přes internet, kde majitel píše například "ochočený, mluví, skvělý společník ..bla bla bla..  tak to POZOR. Takové věty a mnohdy i cena papouška VČETNĚ KLECE která nepřesahuje 2000 Kč je velice lákavá, že jo? Narovinu říkám, že toho je buď a nebo. většinou může jít o takzvané "předávače" kteří si papouška koupili ze zverimexu a spálili se. Tak se Alexe prostě jen chtějí zbavit. Takový papoušek je většinou bojácný, neumí nic a lidi nemá rád, a nejhorší - je už docela starý na to, aby se učil. Ono vždycky toho papouška něco málo naučíte, ale pokud je v takovém stavu už jako dospělý tzn. ve 2 a půl letech, bude takové ochočování hoooooodně těžké, pokud vůbec půjde...
 • Koupit si Alexandra ze zverimezu? Přijdu tam a ptám se "dobrý den, ten alex se mi líbí. Jak je starý a je ochočený? a prodavačka samozřejmě všechno potvrdí aby prodala. Nemůžeme jim to mít za zlé, jsou to prostě obchodníci. ALE - když začne říkat věty typu "Je 4 měsíce starý, je to sameček a je hrozně krotký, je ručně dokrmený, určitě se naučí mluvit a bude moc hodný..." je jasné, že tohle asi nevyjde. Papoušek může být starý 4 měsíce, ale vůbec nemusí být ručně dokrmený, lidskou ruku viděl jen když ho chytala a strkala z klece do klece a už v tak malém věku si prožil takové trauma jako - odtrhnutí od mámy, šup do klece, převoz autem a kdoví jestli s jinými zvířaty a nakonec šup do další klece ve zverimexu kde je ještě nedejbože s jinými ptáky v kleci a v celém zverimexu je tolik zvuků z čehož bude určitě hrozně ochočený a krotký celej život... No takže tohle rozhodnutí jestli koupit či nekoupit Alexe ze zoo prodejny je na každém z vás a ne každý prodejce zvířat je stejný, někdy opravdu říkají pravdu, ale jak to zjistit? Těžko. Jedině tak, že ho poprosíte aby otevřel klec a dal do ní ruku a přiblížil se k papouškovi. Pokud začne lítat a křičet no je to jasné. A pokud to prodejce odmítne udělat tak ruce pryč od takové koupě.

 

Tak jsme se dostali přes výběr a koupi Alexandra Malého až k samotnému procesu ochočování.. Tady zase existuje pár takových pravidel které by možná bylo dobré dodržet...

 
            1. Co udělat těsně před tím než pro Alexe pojedu?

Vybrat nejvhodnější místo pro klec - bývá to tam, kde nejsou příliš agresivní barvy v pokoji (dá se vyřešit tak že v okolí klece pověsíte prostěradlo na zeď nebo koupíte lepící folii s různými motivy v zoo prodejně) papoušek je rád vysoko, tedy je dobré jej umístit tak, aby byl v úrovní vašich oči (například tam kde bude bidlo a papošek bude nejspíše často sedět je vhodné mít ve stejné úrovni oči abyste byl stejný nebo menší než on. Když je něco velké papoušek z toho může mít strach. Klec vybavit nejdůležitějšími věcmi - zrní, čerstvá voda, několik málo hraček, bidla, může být nějaký pamlsek ve formě ovoce a větvička na okusování. Je vhodné mít v kleci zvlášť misku s pískem který slouží na lepší trávení a sépiovou kost.

 

            2.  Co udělat když Alexe přinesu domů?

Určitě máte Alexe v nějaké bedýnce. Nejlepší bývá papouškovi prostě otevřít klec, pokud to jde položit na spod klece i bedýnku a nechat ho ať si vyleze sám až dostane odvahu. Pokud to možné není, opatrně otevřeme bedýnku, uchopíme jemně papouška a popostršíme nebo přendáme ho pomaličku do klece. Pokud bude couvat necháme ho chviličku ať se rozkoukává a zkusíme to za chvíli.  Když už bude v kleci, necháme ho v klidu ať se rozkouká, seznámí se s klecía s novým prostředím. Pravděpodobně prvních pár hodin nebude nic chtít zobnout, to je ale v pořádku. Nedáváme ruce do klece, chodíme kolem papouška pomalu a neděláme prudké pohyby. Dalších pár dní se ho vůbec nesnažíme pouštět z klece! To by mohlo mít za následek že se alex vyděsí, bude létat a narážet, bude vyděšený a až ho budete chytat, nenechá se a jsme zase u toho - ochočování se může prodloužit... Můžeme si každý den stoupnout ke kleci a promlouvat na něj klidným hlasem a můžeme  mu přes klec zkoušet dávat pamlsky..

 

            3. Až si papoušek zvykne na nové prostředí?

Pokud si přes klec od vás vezme nějaký ten pamlsek, můžeme zkusit otevřít dvířka a pomaličku mu zkusit nabídnout rukou něco dobrého. Pokud couvá, necháme ruku v kleci a on si určitě přijde:-). Pokud ne, nebo pokud začne křičet či létat po kleci tak ruku vyndáme a zkoušíme to zase další den... Mezitím na něj pořád mluvíme, a můžeme už zkoušet opakovat například jedno slovo - třeba jeho jméno. Můžeme už začít pomalu s výcvikem mluvení.. Pokaždé když vstoupíme nebo odcházíme z pokoje mu řekneme - ahoj, dobrý den, papa... nebo cokoli.. záleží na tom co chcete aby papoušek v budoucnosti říkal. Jde i o to, že si to slovo později spojí s daným úkonem který provádíte a pak když bude mít hlad tak vám řekne třeba "papat" nebo poděkuje za krmení :)

 

     Co když jsem si koupil Alexandra ze zoo prodejny či od člověka kterým jsem se nechal napálit?

Pokud je to tak, bude to ve velké většině případů boj a cesta na dlouhou trať. Ochočování "divokého" zvířete je vždycky obtížné a jinak tomu není u papoušků. Abyste si papouška ochočili, musí si on ve vás vybudovat důvěru. A to je nejobtížnější úkol. On musí zjistit, že vy jste ten člověk a kamarád, který mu nosí pamlsky a že mu nechcete ublížit, že když otvíráte klec tak ne za účelem napadení ale uklizení trusu, podestýlky, přidání nových hraček či větviček na okusování a výměny misek se žrádlem a vodou. Ale toto pochopit mu může trvat i několik měsíců, pokud to vůbec pochopí úplně. Jde o to, že každý alex je jiný svou povahou a zatímco jeden za chvíli přijde na to že ho máte rádi a nechcete mu ublížit, druhý si pouze zvykne na to že tam dáváte ruku ale o důvěře nemůže být žádná řeč. Chce to začít úplně odznova a začínáme tím co je v bodě 1, 2 a 3 výše. Každý na něj mluvit, stát u klece, nabízet pamlsky, měnit opatrně krmení, nechávejte mu i puštěné rádio aby si zvykl na lidský hlas. Prozatím bych se vyhýbala častého dávání ruky do klece a podávání pamlsků formou otevřených dvířek s rukou v kleci. Záleží však jen na vás a pokud zjistíte že nelítá jako vzteklý po kleci když ruku vidí ale pozorně ji sleduje a je i malinko zvědavý a nerozhodný, zkoušela bych to určitě dále. Nenuťte ho, spíše vyčkávejte až přijde sám. Zkuste například i to, že když přijde blíže, schovejte pamlsek dále do dlaně tak, aby si pro něj musel přijít až na prst. Pokud alex zvládne i toto, tak to je velký krok kupředu. Jen je důležité se neunáhlit. Tohle celé je o obrovské trpělivosti člověka. Někdy to může být lehčí a může se něco povést, naopak ale může být i, těžké zvlášť když už se snažíme i měsíce a vidíme jen maličké nebo žádné pokroky. Důležité je nevybuchnout a zůstat v klidu. Pokud vám ujede ruka či hlas a vy zakřičíte nebo prostě jen bouchnete rukou do klece, nepřinese to nic dobrého... 

        Jakmile zjistíte, že jste se společně s alexem dostali o krůček dále, nepolevujte. Zkoušejte to, co se párkrát povedlo stále znova a přidávejte k té určité dovednosti postupně další. Papoušci jsou od přírody zvědaví tvorové. Takže pokud ho něčím zaujmete a on překoná svůj největší strach, pak si jsem jistá, že zvědavost pro něj bude silnější než strach. Vy sami přijdete brzo na to, co ho zaujalo. Zkoušejte u klece potichu různé věci, zkuste mu je opatrně ukazovat a sami uvidíte jestli má pouze strach nebo je zvědavý ale bojí se. Většinou mají strach z velkých věcí. Dám pár příkladů na co se soustředit:

 • Pískání v různě vysokých tónech (hluboké ši vysoké tóny každému se líbí něco jiného .-) )
 • cinkání zvonečku nebo rolničky v ruce
 • zrcátko v ruce
 • barevné víčka od pet lahví
 • určitý druh hudby
 • barevné kolíčky
 • šustění sáčku
 • různé zvuky které vymyslíte pusou
 • prostě jen mluvení v neobvyklých výškách 
 • zkuste cokoli co máte doma a nehodí se vám to a papoušek to nemůže rozkousat 
 • zkuste si sednout na židli ke kleci a začít jíst nějaké ovoce a pomlaskávejte si u toho, pozorujte jak se chová. zaručuji, že poznáte zvědavost :-) a určitě ucítí že máte něco dobrého a bude chtít taky :)

Pokud Vás napadají další otázky, není vám něco jasné, nebo tady není váš problém popsaný, ráda vám pomohu, stačí napsat do  sekce vaše dotazy a pokusíme se to společně zvládnout :-)

 

 

 

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode